WARGAME.wz.cz

WARGAME: AIRLAND BATTLE

Po úspěchu Wargame European Escalation (2012) se Wargame dočkalo v roce 2013 pokračování s podtitulem Airland Battle. A název samozřejmě není samoúčelný, nýbrž vystihující nejvýznamnější novinku hry.

Novinek je ve druhém díle Wargame více. Tou hlavní je samozřejmě rozšíření bojové techniky o letectvo. Vedle již známých vrtulníků se tak ve vzduchu objeví i stíhačky či bombardéry. Na straně NATO tak můžete využít např. americké F-15, F-16, F-18 v různých provedeních, francouzské Mirage, britské Harriery nebo letouny Tornado. Samotnou kapitolou je ultimátní bombardér F-117 Nighthawk. Na straně PAKTu je zde celá plejáda MiGů a Suchojů, doplněná o několik dalších strojů. Jedním z nich je i český L-39 Albatros. Rozšířeny byly ale i řady vrtulníků. Stávající vrtulníky (např. Mi-24, Mi-28) tak doplnily vynikající Ka-50, na straně NATO pak vedle Apachů, Cober a Gazell přibyly např. Seacobry. Celkově tak v AirLand Battle došlo k zahrnutí i techniky z přelomu 80. a 90. let. Změn doznala i protivzdušná obrana. Ta se nově dělí na protiletadlovou a na zaměřenou proti vrtulníkům. I zde přibylo několik nových protivzdušných systémů - jmenujme např. americký Avenger. Už tak komplikovaná věc, jako je válka, se tak ještě více komplikuje.

Wargame: Airland Battle

Důležité je doplnit, že letectvo se přímo nenachází na bojišti. Ve Wargame jsou letadla dislokovány mimo mapu a přilétají až na vaše zavolání. V tu chvíli vletí nad mapu vzdušnými koridory a zapojují se do boje. Na jakémkoli místě mohou být z akce odvolány. Provedou tak obrat, vystoupají na vyšší letovou hladinu a zmizí z mapy. Opět je můžete povolat až po určité době, během které probíhá doplnění munice, paliva, a případná oprava poškození. Ta tuto dobu výrazně prodlužuje. Na tento systém si pravděpodobně budete chvíli zvykat, neboť je dosti netradiční a chování letectva zprvu mírně nevypočitatelné. Lze se však správné ovládání naučit a provádět i vzdušné souboje několika strojů.

Wargame: Airland Battle

Celkem se do Wargame dostalo už více než 800 jednotek! Vyzná se v nich tak už jen čert nebo opravdový znalec vojenské techniky. Celá armáda je navíc zpracovaná tak detailně jako by přímo přijela ze skutečného světa. Zlepšení doznaly také efekty. Nic tak nepotěší víc, než vidět, jak se nepřátelská divize tanků promění v trosky v obrovském výbuchu způsobeném vaším bombardérem.

Vylepšení grafiky ale nedoznala jen technika a efekty, ale i celá krajina. V druhém díle Wargame se bojiště nově přesouvá do Skandinávie. A můžeme říct, že bojiště je zpracované přímo skvostně. Veškerému grafickému zlepšení dává velmi fotogenická Skandinávie plně vyniknout.

Wargame: Airland Battle

Nově se na mapách mohou odehrávat i vskutku monstrózní bitvy 10 na 10. To už je zpravidla slušný zmatek. A nebo také dokonalý orchestr, pokud to do ruky vezme parta ostřílených pařanů. Nově je také možné využít tzv. tématických decků. To znamená, že se každý hráč specializuje na nějakou roli v armádě. Jeden tak může zajišťovat vzdušné síly (letectvo, vrtulníky), jiný protivzdušnou obranu, další např. těžkou kavalerii (tankové divize) a další třeba zase výsadkáře. Podstatou je, že pokud si vyberete nějakou specializaci, jste sice omezeni jen na danou techniku, zato ale získáte dané techniky mnohem více a to včetně různých prototypů, jinak nepřístupných.

Wargame: Airland Battle

Hra dostala zcela nový singleplayer, který využívá i tahové mapy. Na té nejprve určíte jaké divize nasadíte a zda zaútočíte nebo tah využijete k regeneraci. Bohužel zde platí, že problémy, které nováčci měli v původním Wargame European Escalation, se tím ještě více prohloubily. Nepřidává tomu samozřejmě ani obrovská, a ještě větší než obrovská, rozmanitost techniky. A nutno podotknout, že AI vás rozhodně šetřit nebude. O multiplayeru ani nemluvě. Tam je to vysloveně o tom nechat se jako hmyz sežrat nepřítelem. K vítězství v multiplayeru vede velmi dlouhá cesta plná mnoha nástrah. To vyžaduje desítky či spíše stovky odehraných her.

Wargame: Airland Battle

Zajímavého vylepšení se v Airland Battle dočkala pěchota. Ta nově automaticky obsazuje vždy celý blok domů. Tyto bloky jsou předem definovány a zpravidla je tvoří 3 až 4 domy. V rámci tohoto bloku se pěchota vskutku rychle přesouvá a kreje se před nepřítelem. Velmi efektivně tak likviduje motorizované oddíly, včetně tanků. Pokud tedy zaberete pěchotními oddíly nějaké budovy, je poměrně obtížné takovou pěchotu odtamtud dostat. Alespoň do té doby než nepřítel objeví napalm či přijede s plamenometnými vozidly. Dobře mířený zásah napalmovou bombou z bombardéru způsobí naprostou zkázu vašich jednotek, které do té doby neohroženě likvidovali jeden tank za druhým.

Wargame: Airland Battle

Závěrem zmiňme, že všechno důležité zůstalo z předchozího dílu zachováno. Stále nemáte k dispozici základnu, jde se přímo na věc - věnujete se pouze boji. Stále se o své jednotky musíte dobře starat - doplňovat munici, palivo, opravovat poškození. Dobře propracované zásobování je tak stále nutností. Rovněž i ostatní taktické finesy zůstaly zachovány. A to je jedině dobře.

Hra je určena všem hráčům European Escalation a všem těm, kteří mají chuť a čas probírat se obrovským kvantem techniky a možností. Zároveň však platí, že vás za to hra odmění zřejmě nejrealističtějším válečným konfliktem na vašem PC.

Wargame: Airland Battle

Recenze pro verzi hry: Wargame AirLand Battle v. 1621

 

 

 

CHARAKTERISTIKY

Datum vydání: 29. května 2013
Platforma: PC (hardwarové nároky)

Časové období: 1950 - 1992
Státy: PAKT (Československo, Německo (východní), Polsko, SSSR)
           NATO (Dánsko, Francie, Kanada, Německo (západní), Norsko, Švédsko, USA, Velká Británie)

Jednotky: Pozemní + vrtulníky + letectvo

Přehled map je na samostatné stránce, stejně jako screenshoty.

Odkazy: Oficiální stránky hry - stránka hry na Steamu

 

 

 

DLC

Vox Populi: Přidává 24 nových jednotek a 5 map: Hamar, Kalmar, Mora, Gavle a Kristiansund.

Magna Carta: Přidává každé straně 1 novou jednotku a mapy: Karlstad, Oslo, Aarhus, Orskolsvik, Three Mile Island, Asgard a Gjoll.

Pozn.: Veškerá DLC jsou zdarma a jsou automaticky nainstalována. Všechny informace na tomto webu jsou vždy platné pro hry včetně všech dostupných DLC.