WARGAME.wz.cz

VYTVOŘENÍ DECKU

Obecně platné informace k vytváření decku jsme si popsali zde. Základní charakteristika jednotlivých jednotek, včetně doporučené skladby decku jsou zde.

Přehled všech konkrétních příkladů decků za NATO.

 

 

 

DECK - USA

USA je armádou s druhou největší škálou různých jednotek ve hře, po sovětském svazu. Hlavní síla USA je ve vzduchu, kde disponují několika ultimátními letouny.

Logistika

Kromě základny FOB, která by měla být v každém decku, lze je třeba mít alespoň 1 command vehicle (CV) - je možné použít základní jeep M151A1 CP nebo M1025 Humvee CP, které je vybaveno kulometem. Vhodné je použít i pěchotní CV Tacon se truckem M35. Pro zásobování se hodí trucky HEMTT. Jsou sice dražší, ale zase jsou lehce obrněné, tudíž po prvním nepřesném zásahu nevybuchnou. Hodí se hodit i transportní vrtulník CH-53.

Příklad:

LOG

Pěchota

Základní pilířem každého decku by měly být levné jednotky. Tuto funkci lze dobře zastanou Riflemen '90. Kategorii lepších jednotek lze vyplnit US Marines '90. Další vhodnou jednotkou jsou elitní útvar Delta Force. V pěchotě by své místo měla mít rovněž levná protivzdušná jednotka, kterou lze ve velkém rozmístit po mapě a odradit tak nepřítele od vzdušných výpadů na vaše území. U amerických jednotek tuto funkci obstojně zastanou LAAD Stinger C. Jako transportéry lze doporučit typicky americké M998 Humvee, které je oproti M113 výrazně rychlejší a menší. Doporučit lze výběr alespoň 1 jednotky v kombinaci s vrtulníkem.

Příklad:

INF

Podpora

V kategorie podpory je potřeba velmi pečlivě zvažovat jakou jednotku nasadit. Kvalitních jednotek, které by si zasloužily místo ve vašem decku je totiž zde více než míst. V zásadě je třeba mít zde alespoň 3 protiletecké (AA) systémy, přičemž alespoň 1 by měl být neradarový (kvůli odolnosti proti SEAD letounům). Jako neradarovou AA doporučuji M1097 Avenger - levnější, ale dostatečně účinná jednotka, kterou lze navíc nasadit ve větším množství. Dále je pak vhodné zařadit 2 raketové systémy. U USA je 1 vynikající proti vrtulníkům, druhý proti letadlům. Jsou to M48A3 Chaparral (proti vrtulníkům, 12 raket, neradarové) M727 1-HAWK PIP-III (proti letadlům, pouze 3 rakety a 4 kusy). Neměl by chybět ani nejlepší protiletecký systém ve hře - Patriot (extrémní dosah, přesnost i ničivá síla), bohužel lze však vlastnit pouze 2 kusy. Pozor také na fakt, že nestřílí proti vrtulníkům! Patriot by měl být pouze doplňkem vaší protivzdušné obrany.

Dělostřelectvo či raketová vojska by jste do decku měli také zařadit. Z dělostřelectva jsou vhodné jednotky M110A2 a M109A6 Paladin, účinný raketový systém hodný doporučení je M270 ATACMS, zejména proti obrněným cílům je to velmi ničivá zbraň.

Příklad:

SUP

Tanky

Jako levnou podpůrnou sílu lze použít lehký tank M8 AGS, který disponuje vynikajícím dělem za málo bodů. Pancéřování je však katastrofální. Určitě nesmí chybět víceúčelový a dostupný tank M1 Abrams. Doplňovat je mohou modernější verze, např. M1A1 Abrams a M1A2 Abrams.

Příklad:

TNK

Průzkum

Průzkum je vhodné zajistit ze vzduchu. USA disponuje dvěma velmi výhodnými průzkumnými vrtulníky. AH-1J Cobra a špičkový AH-64D Longbow. Oba navíc mohou v případě nutnosti i přímo útočit. Doplňovat je může ze země M3 Bradley IFV. Speciální jednotky NAVY Seals mohou zajistit průzkumu i likvidaci nepřátelských jednotek na nebezpečném území.

Příklad:

REC

Vozidla

Zde je vhodné volit Humvee s velmi přesnými raketami - M966 Humvee TOW-2 a levné bojové vozidlo COMVAT, které se ochotně zapojí do každého boje.

Příklady:

VHC

Vrtulníky

Kombinaci obrovské kulometné palby v kombinaci s protivrtulníkovými (i protileteckými) raketami má MH-60L DAP, který je dostupný za rozumnou cenu a disponuje celkově dobrými parametry (rychlost, dolet, optika). Další volbou by měla být univerzální AH-1F Cobra, která se hodí pro každý útok. Vrchol vrtulníků tvoří slavné AH-64A Apache, které vám rozhodně nesmí v decku chybět.

Příklad:

HEL

Letectvo

Začneme asi nejslavnější jednotkou hry - F117 Nighthawk - stealth bombardér s 2 výkonnými pumami. Pro nepřátelský protivzdušný systém velmi těžký cíl. Ale pozor - odhozením munice se letoun vždy prozradí a může tak být relativně lehce sestřelen. To v situaci, kdy můžete mít pouze jeden obzvláště zamrzí. Dále doporučuji víceúčelovou stíhačku F/A-18C Hornet, stíhačku F-16C Fighting Falcon vhodnou k plošnému bombardování a F-4S Phantom-II s množstvím hořlavého napalmu. Mezi bombardéry má své místo i F-15D Eagle se 4 tunovými pumami. Čisté nebe zajistí F-16C Block S2. Chybět by neměl ani velmi kvalitní SEAD letoun EF-111A Raven. Lze ho však vlastnit jen v jednom exempláři.

Příklady:

AIR

Námořnictvo

U námořnictva lze doporučit nejlepší loď NATO - křižník Kongo, destroyer Oliver Hazard Perry a vynikající podpůrnou loď STRB-90H. Chybět nesmí zásobovací loď LCU 1610. Deck by měl uzavírat protilodní letoun F-111G.

Příklad:

NAV

 

Výsledný deck může vypadat následovně:

DCK