WARGAME.wz.cz

VYTVOŘENÍ DECKU

Obecně platné informace k vytváření decku jsme si popsali zde. Základní charakteristika jednotlivých jednotek, včetně doporučené skladby decku je zde.

Přehled všech konkrétních příkladů decků za PAKT.

 

 

 

DECK - SSSR

Sovětský svaz disponuje nejrozsáhlejším množstvím různých jednotek ve hře. Výběr je zde tedy opravdu rozmanitý.

Logistika

V každém decku by měla být základna FOB, doporučuji 1. Povinný je pak command vehicle (CV) - nejčastěji používaný je UAZ-469U (levný a je jich k dispozici hodně), případně nějaké obrněné CV. Doporučit lze také pěchotní CV Komandnoe otdelenie nejlépe v kombinaci s Uralem (levný) nebo vrtulníkem (vysoce mobilní). Dále jsou pak nezbytné zásobovací trucky Ural 4320, případně doplněné o Mi-26.

Příklad:

LOG

Pěchota

Základ by měly tvořit levné jednotky s dostupným transportérem - Motostrelki s MT-LBV za 15 bodů. Dále pak nesmí chybět sovětští parašutisté - VDV nebo jejich vylepšená verze VDV '90 se skvělým raketometem Vampyr. K přepravě na bojiště doporučuji využít BTR-ZD Skrezhet, který je vybaven 23mm kanonem. Ten účinně potlačí nepřátelské vrtulníky i případném náhlém přepadení kolony. Likvidaci obrněných cílů asi nejlépe zastanou Gornostrelki '90 se skvělým raketometem (navíc s 9 raketami). Další v podstatě povinnou jednotkou jsou elitné jednotky Spetsnaz. Jednotky s elitním výcvikem disponují multifunkčním raketometem schopným ničit i pěchotní cíle. Vzhledem k přetlaku jednotek v sekci pěchoty se zde nabízí možnost použít namísto toho Spetsnaz GRU ze sekce průzkum, která má ještě lepší parametry. Pro přepravu se hodí obrněný transportér BTR-80A, který je vybaven úžasným 30mm kanonem. Povinná je též i protiletecká jednotka. Tyto jednotky jsou dostatečně levné na to, aby je bylo možné roztrousit všude po mapě a zajistit si tak čisté nebe. Nejvhodnější poměr cena/výkon nabízí PZRK Igla. Vhodné je mít alespoň 1 jednotku v kombinaci s vrtulníkem.

Příklad:

INF

Podpora

Kategorie s asi největší tlačenicí. Vždy se mi zde do decku něco nevejde. V zásadě je třeba mít zde alespoň 1 neradarovou AA jednotku (kvůli odolnosti proti SEAD letounům) a alespoň 2 raketové protiletecké systémy. Jako neradarovou lze doporučuji 9K33 OSA - levné, relativně velký dosah, velká ničivá síla, ale špatná přesnost. Disponuje ale dostatkem raket. Zajímavá jednotka multifunkční jednotka je ZSU-23-4MZ Biryusa, která kromě zajištění protiletecké obrany může sloužit k potlačení a zpanikaření nepřítele. Pod krytím dokáže zničit morálku i u tanků! Dále zde máme 3 špičkové protivzdušné raketové jednotky. V balíčku by neměla chybět první z nich - 2K22 Tunguska, u které je navíc možné vypnout radar a zajistit odolnost proti SEAD letounům. Dále zde máme 9K330 TOR a 9K37 BUK-M1. Obě velmi výkonné a ceněné. TOR je vhodný především proti vrtulníkům (delší dostřel, více munice), BUK proti letadlům (vynikající dostřel).

Chybět by nemělo ani dělostřelectvo či raketová vojska. Nejlepším dělostřelectvem je 2S7M Malka (daleký dostřel, vysoká přesnost a ničivá síla), ultimátním raketovým systémem je pak BM-30 Smerch.

Příklad:

SUP

Tanky

Zde je opravdu velké množství rozličných verzí tanků, které jsou co se týče ceny, poměrně vyvážené. Vyhněte se levným tankům pod 40 bodů, a vyberte si takové, které jsou vám sympatické. I zde platí, že by se v balíčku měly nacházet jak levné, tak drahé varianty. K obraně se hodí tanky s horší stabilizací a s raketami, rychlost není rozhodující - tuto práci vhodně zastane např. T-62 MV1. K útoku je potřeba především dobrá stabilizace, vysoká přesnost a kvalitní boční pancíř - např. T-72B1. Elitu tvoří T-72BU a T-80 UM.

Příklad:

TNK

Průzkum

Základní levný a přitom kvalitní průzkum zajistí UAZ-469. Vylepšené speciální jednotky Spetsnaz GRU jsou jasnou volbou, která se hodí nejen k zajištění průzkumu, ale též k infiltrování do nepřátelského území. Vzdušný průzkum pak jednoznačně připadá na všestrannou helikoptéru Ka-52. Lze přidat i levnou variantu Mi-2.

Příklad:

REC

Vozidla

Vynikajícím a všestranným podpůrným vozidlem je BMPT, které zejména v obraně zastane důležitou práci proti rozličným cílům. Za povšimnutí stojí velmi silný čelní pancíř. Obdobnou volbou jakou byla ZSU-23-4MZ Biryusa v podpoře, je zde ZSU-23-4 Afganskiy. Za zvážení stojí využití služeb raketového odpalovače MT-LB Shturm-S, který se rovněž hodí k doplnění obrany.

Příklady:

VHC

Vrtulníky

Doporučení zde padá na Mi-24, ať už protivrtulníkové Mi-24V, či útočné protitankové Mi-24VP. Povinné jsou vrtulníky Mi-28 (útočný s množstvím přesných a ničivých protitankových raket) a skutečně ultimátní všestranný stroj Ka-50 Akula.

Příklad:

HEL

Letectvo

Zde je opět problém dostat do balíčku vše potřebné. Zaprvé by se tu měl nacházet kvalitní bombardér (Il-102 se čtrnácti 500 kg bombami dokáže napáchat opravdu velké škody). Dále letoun k zajištění letecké nadvlády - dobře poslouží Su-27s a útočný letoun proti pozemním cílům - špičkový stroj Su-25T s obrovským množstvím ničivých raket, jehož nevýhodou je nízká rychlost a semiaktivní střely. Předchozí 2 funkce kombinuje Su-27M. Dalším multifunkčním letounem je Mig-29M. A konečně SEAD letoun, který dokáže likvidovat nepřátelské AA systémy a připravit vám tak bezpečné nebe - tím je Mig-25BM.

Příklady:

AIR

Námořnictvo

U námořnictva lze doporučit nejlepší (a také nejdražší) loď ve hře - všestranný křižník Sovremenniy, destroyer Luda či podpůrný člun Shantou. Chybět nesmí zásobovací loď Muna. Deck by měl uzavírat protilodní letoun Su-27K.

Příklad:

NAV

 

Výsledný deck může vypadat následovně:

DCK